Nya kurstillfällen: inspirationspass och introkurs i design thinking
”Design thinking är en metod och förhållningssätt för kreativ problemlösning som passar för komplexa utmaningar. Den bygger på nyfikenhet och experimenterande, sätter människors behov i centrum och bjuder in till samverkan och samskapande.”
Nu släpper vi platser till höstens och vinterns kurser i design thinking på Openlab. Du som vill stärka dina förmågor för att möta era målgruppers behov, förstå och omformulera utmaningar och utveckla användarcentrerade och träffsäkra lösningar är välkommen att söka.
Inspirationspass i design thinking
11 november 2026, Halvdag
Vårt Design Thinking Inspirationspass är ett energigivande, kunskapsintensivt och praktiskt inriktat pass koncentrerat på en eftermiddag. Du får prova på design thinking för att utveckla lösningar på en utmaning, och får ytterligare exempel på hur metoden kan användas för utmaningsdriven och användarnära innovation. Kursen syftar till att ge ett smakprov på metoden och att inspirera till nytänkande, kreativitet och samarbete i arbete och vardagsliv.
Pris: 2000 kr/person för partners*, 3000 kr/pers för övriga
Anmäl dig till inspirationspass 11 nov
Introkurs i design thinking
2 och 4 december 2026, två dagar
Vår introkurs är uppdelad i två dagar fullproppade med användbara verktyg och kreativa övningar. Under kursen får du en introduktion till design thinking både i teori och praktik, som tillvägagångssätt och metod, genom konkreta verklighetsnära utmaningar och praktiska övningar. Du kommer att arbeta team tillsammans med eller yrkesverksamma från olika bakgrunder, vilket skapar möjlighet för kunskapsutbyte och intressanta diskussioner. Det kommer vara två roliga och inspirerande dagar som hjälper dig att internalisera design thinking genom ”learning-by-doing”.
Pris: 5000 kr/per pers för partners*, 6250 kr/pers för övriga
Anmäl dig till Introkurs 2 & 4 dec
Fler kurser
Vi erbjuder kurser för yrkesverksamma, studenter och doktorander som törstar efter att utveckla sin kompetens, potential och passion för innovation som gynnar samhället. I kurserna arbetar vi utmaningsdrivet, praktiskt och kreativt med användarnas behov i centrum.
Masterkurs
Innovationer för den växande staden, 7,5 eller 15 hp
Sök via Karolinska institutet eller KTH
Läs mer och ansök till masterkursen
Boka kurs för grupper
Beställ en kurs för er avdelning enhet eller team, det datum som passar er. Kursen hålls på Openlab eller på valfri plats.
Gruppbokning: Introkurs i design thinking
Gruppbokning: Inspirationspass i design thnking
*Openlabs partners är Stockholms stad, Region Stockholm, Karolinska Institutet, KTH och Stockholms universitet. Alla som arbetar inom partnerorganisationerna och deras verksamheter är välkomna att anmäla sig. Detta inkluderar även anställda i bolag som ägs av Stockholms stad eller Region Stockholm.


